Přechod Merkuru přes Slunce na GJK

Srdečně zveme všechny zájemce o vesmírné dění na pozorování přechodu planety Merkur přes sluneční disk v pondělí 9. května 2016. Nejmenší planeta sluneční soustavy se před naši nejbližší hvězdu dostane krátce po 13 h a setrvá zde až do západu slunce. Podobné představení jsme nezažili od roku 2003 a nejbližší další nás čeká až v roce 2019, navíc viditelné jen částečně. Podobně dlouhý pozorovatelný přechod očekávejme příště až roku 2032.

Naše pozorování se uskuteční u sousoší Jana Keplera a Tychona Brahe od 13:05 do 14:00. Na vaše bezpečí a duševní obohacení dohlédnou studenti R5.A a 1.A. Využijeme školní teleskop a projekční metodu, při které se obraz promítne na stínítko a úkaz může obdivovat více návštěvníků najednou.

Kromě toho můžete vyzkoušet ostrost svého zraku i pozorováním očima se speciální ochranou, kterou budeme zapůjčovat. Většina lidí pouhým okem Merkur v tuto chvíli nevidí, někteří ale ano.

Zájemci si mohou přinést také vlastní pomůcky (brýle pro pozorování zatmění, sluneční astronomické filtry, svářečská skla stupně 13 a vyšší). NENÍ VŠAK DOVOLENO pozorování vlastními teleskopy, a to ani při použití filtru! Při pohledu do teleskopu, namířeného na Slunce, hrozí poškození až ztráta zraku.

Kromě výše zmíněné akce proběhne v pondělí 9. 5. také přednáška v učebně P3.4 od 12:40 do 13:00.

Dozvíte se základní informace o úkazu i planetě Merkur doplněné o obrazový materiál a nejnovější snímky povrchu planety.

Pokud máte o účast na některé akci zájem, poproste včas o uvolnění z výuky své vyučující!

2016_05_09_Prechod_Merkuru

Zdroj: http://astro.sci.muni.cz/zatmeni/